Trocha povídání

K prvnímu ročníku festivalu v roce 1995 se váže známá historka o jeho vzniku. V hořické Koruně hrála asi rok před tím známá jazzová formace Impuls Pavla Kostiuka. Zpíval L.A.Dawison a všem se to moc líbilo. Útulný sál, klubová atmosféra a vděční posluchači.

Po koncertu se sešli v místním starobylém hotelu Beránek účinkující muzikanti s pořadateli a fandy a u piva se spřádaly plány. „Máte tu skvělý sál a spoustu lidí, které jazz baví, nechcete zkusit festival?“ navrhl kytarista Zdeněk Fišer. Trochu jsme se zasmáli. Pořádat v našem provinčním městečku jazzový festival mi přišlo trochu velké sousto.

Pak mi to ale vrtalo hlavou, zvláště když se přidal náš kamarád PhDr. František Kozel, který měl v té době nakročeno do vrcholové politiky a díky tomu měl i spoustu zajímavých kontaktů. Navíc má i vlastnost, které se občas všichni bojí. Když se totiž u piva něco plácne nebo vymyslí, zpravidla se to pak k všeobecnému překvapení většinou i udělá. A tak se také stalo.

Festivalů, a zvlášť těch jazzových, bylo tenkrát jako šafránu a šli jsme do neznáma. Později jsme se dozvěděli, že podobný nápad měl i Martin Brunner v Hradci Králové a tak jsme začínali ve stejné době. Naší devizou mělo být příjemné klubové prostředí starého sálu Koruna z roku 1929, který postavil místní stavitel Malina po svém návratu z cesty do USA podle sálů, které viděl na Brodwayi. Ke spolupráci jsme zlákali Janu Koubkovou, která nám poradila se vším, co je kolem festivalu třeba a stala se „kmotrou“ prvních ročníků. Hned napoprvé se zadařilo. Sešly se peníze od sponzorů a institucí, pozvali jsme špičkové muzikanty a sál jsme vyprodali. Dalších několika ročníků se účastnila také Česká televize, která pořizovala záznamy pro svá hudební vysílání. Festivaly již byly dvoudenní a jeden z večerů byl tématický. Ať už šlo o určitou oblast jazzu, nebo samostatné večery polského, maďarského nebo slovenského jazzu.

Festival si získal publicitu, nalezl své skalní příznivce a stal se největší hudební akcí ve městě. V roce 2003 získal stálou záštitu Rady Královéhradeckého kraje a zařadil se tak mezi několik prestižních akcí v kraji.

Pořádání festivalu a spolupráce se špičkovými muzikanty je pro nás díky stálému zájmu veřejnosti i přes všechna úskalí každoročně radostí a svátkem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Historie a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.