Hořice JazzNights 2023


Ve dnech 1. až 4.listopadu 2023 se v sále Domu kultury Koruna uskutečnil již 28. ročník jazzového festivalu

Hořice JazzNights 2023 aneb Jazzobití pod horami.Už středeční zahajovací koncert přinesl velký hudební zážitek, o který se postaral se svým triem člen legendární polské jazz-rockové skupiny SBB Apostolis Anthimos. Uznávaný polský kytarista s řeckými kořeny stále patří k tomu nejlepšímu, co v této hudební kategorii polská hudební scéna nabízí. Snad jedinou kaňkou na středečním vystoupení bylo to, že slavný kytarista věnoval více času hraní na bicí než na kytaru …
O zahájení pátečního večera se postarala skupina Green Dolphin Jazz z Hradce Králové, hrající jazzové standardy, blues a latinu. Jako první na hlavním pódiu vystoupila skupina Prime Time Voice, vokální kapela s neotřelým repertoárem, propracovanými vokálními party v originálních aranžmá, působivými jazzovými sóly a příjemným akustickým zvukem. Formaci tvoří dámské vokální trio s širokým pěveckým záběrem a bohatým uměleckým curriculem ve spojení s instrumentálním sdružením o 3-4 členném počtu hráčů – vynikajících jazzmanů. Poté následovalo vystoupení hořického rodáka, absolventa hudební školy Berklee College of Music v Bostonu, baskytaristy a kontrabasisty Zdeňka Kánského, který se představil se svým kvartetem World Jazz Project. Členkou tohoto uskupení je i jeho manželka, Christie Kánská, zpěvačka a hráčka na klavír. Finále pátečního večera pak potěšilo fanoušky velkých jazzových big bandů, a to vůbec jednoho z nejlepších, který u nás kdy hrál. V Hořicích se představil nejstarší big band v Evropě, založený v roce 1939 legendárním dirigentem, dodnes nesoucím jeho jméno – Orchestr Karla Vlacha. Velká swingová nadílka všechny potěšila. Tím byl páteční hlavní program vyčerpán, ale na přísálí sálu ještě proběhla báječná after party se skupinou Green Dolphin Jazz.
Sobotní večer zahájila přeloučská kapela Gamba Blues Band, založená v roce 1997, která svým blues provázela posluchače celý večer. Jako první se na hlavním podiu objevila zpěvačka, která si říká Divá Baara. Koncerty Divé Baary a její kapely jsou postavené jako vizuální show laděná do tónů kabaretu a swingové tančírny. Poté následoval nesporně vrchol letošního festivalu, vystoupení jazzrockových matadorů Kratochvíl, Ackerman & Zangi, doplněné ještě o Zangiho juniora. Jedinečný zvuk tria kombinuje prvky jejich tří domovských národů (Česká republika, USA, Írán) se surovou energií jazzové improvizace a úžasnou sehraností. O poslední vystoupení letošního JazzNightu se postarala skupina The Insta Mentals z rakouského Lince, která se svým syrovým blues byla tou pravou tečkou za letošním festivalem. Jistě k tomu přispělo i zajímavé obsazení kapely s foukací harmonikou, dvěma kytarami a bicími nástroji.
Takový byl tedy 28.ročník jazzového festivalu Hořice JazzNights 2023, a my se už můžeme těšit na ročník 29., který se uskuteční ve dnech 30.10. – 2.11.2024 v sále Domu kultury Koruna.
Všichni jste srdečně zváni.

Za Dům kultury Koruna – Tibor Gál
Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Archiv a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.