24. ročník jazzového festivalu Hořice JazzNights je za námi.

Tři festivalové večery utekly jako voda a 24. ročník mezinárodního jazzového festivalu Hořice JazzNights je za námi. Diváci, kterých se i letos sešlo hojně, viděli a slyšeli muzikanty z Čech, Slovenska, Velké Británie, Polska a Rakouska.

Hned zahajovací koncert ve středu 31.10. jim nabídl tři legendární postavy, které výrazně ovlivnily českou jazzovou i rockovou hudbu. Na scéně DK Koruna se představili Michal Prokop, Luboš Andršt a Jan Hrubý a nutno podotknout, že výkon, který předvedli, byl úžasný a nikdo by snad ani nevěřil tomu, že všichni tři zmiňovaní pánové již patří mezi sedmdesátníky …

Páteční festivalový rozjezd patřil swingovému uskupení Revival swing band Praha, založenému v roce 1979 a hrajícímu od tradičního jazzu po zvuk swing bandu, evergreenové melodie D. Ellingtona, C. Basieho a L. Armstronga. Jako první na hlavní pódium vystoupil fenomenální baskytarista Pavel Jakub Ryba se svou skupinou. Poté sál kulturního domu rozezněly písně třicátých let minulého století v podání Sester Havelkových a jejich čtyřčlenné doprovodné skupiny. Z Velké Británie k nám zavítal jeden z nejlepších současných britských saxofonistů Alex Garnett se svým triem a i on sklidil velké ovace za svoje vystoupení. Ti, kteří se každoročně těší na finále večera v podání velkého big bandu, nebyli ochuzeni ani letos, neboť jim zahrál svůj swingový repertoár Big Band Jiřího Pavlíka.

O rozjezd druhého, sobotního festivalového večera se postaralo rakouské duo The Lettners se svým zemitým blues. Na hlavním pódiu jako první vystoupili hosté ze Slovenska, bluesové uskupení Dura & Blues Club, jehož členy jsou vynikající slovenští bluesmani Juraj „Dura“ Turtev, Erich „Boboš“ Procházka a Štefan Lengyel, a uchvátili svým originálním pojetím blues včetně alikvotních zpěvů hlavního protagonisty. Poté je vystřídal kvintet vynikajících muzikanRhythm Desperados, v jehož řadách nechybí například úžasný saxofonista Michal Žáček nebo legendární perkusionista Imran Musa Zangi. K vrcholům večera patřil také hudební příspěvek polské skupiny Hot Tamales Trio,
která ve své tvorbě mísí prvky blues, folku a world music.
Posledním hudebním vystoupením letošního ročníku Hořice JazzNights 2018 byla skupina Tonny Blues Band, kterou v roce 1997 založil legendární basista Tony „Blues“ Smrčka, působící na scéně už od semdesátých let. A to byla již definitivní tečka za letošním ročníkem Hořice JazzNights 2018.

A já bych vás všechny rád pozval na ročník 25., který se uskuteční 30.10. – 2.11.2019 tak jako vždy v Domě kultury Koruna v Hořicích.

Tibor Gál

 

 

 

Diskuze k příspěvku

Článek prozatím nemá žádné příspěvky, přispějte jako první!

Přidat příspěvek